Néhány héttel ezelőtt megjelent az ENKK által működtetett humánerőforrás-monitoring rendszer legfrissebb, 2015-re vonatkozó éves jelentése. A 2014-es adatokról tavaly decemberben számoltunk be, idén szerencsére nem kellett ilyen sokáig várni az adatokra.
Az egészségügyi dolgozók alapnyilvántartása az összes olyan személy adatait tartalmazza, akik Magyarországon egészségügyi végzettséget szereztek, vagy külföldön végeztek ugyan, de honosíttatták a diplomájukat. Az alapnyilvántartásból csak azoknak az adatait törlik, akiknek a haláláról az ENKK értesül. A tavalyi adatok alapján a nyilvántartásban összesen 231 968 egészségügyi dolgozó szerepelt.
Az éves beszámoló szerint a gyógyszerészek száma az elmúlt években folyamatosan nőtt. 2015-ben 291 fő gyógyszerészt vettek fel az alapnyilvántartásba.
Az alapnyilvántartásban szereplő gyógyszerészek korcsoportok szerinti eloszlását megnézve kiderül, hogy messze a legnagyobb csoportot a 70 év feletti gyógyszerészek alkotják.
Természetesen nem minden gyógyszerész dolgozik az egészségügyben, aki valaha gyógyszerészdiplomát szerzett. Az aktív gyógyszerészek számáról a működési nyilvántartás ad pontos képet, melybe a felvételt és a nyilvántartás megújítását is kérelmezni kell. Az ENKK adatai szerint az érvényes működési nyilvántartással rendelkező gyógyszerészek száma a tavalyi évben összesen 636 fővel csökkent.
A nagymértékű csökkenés oka, hogy az ötéves ciklusosság miatt 2015-ben egyszerre sok olyan gyógyszerész működési nyilvántartása járt le, akik már az előző években felhagytak az egészségügyi tevékenységük végzésével, de csak most jelentek meg a statisztikában. Örvendetes azonban azt látni, hogy az elmúlt 5 évben 485 fővel emelkedett az egészségügyben dolgozó gyógyszerészek száma.
Az alapnyilvántartással ellentétben a működési nyilvántartásban szereplő gyógyszerészek korcsoportos eloszlása már azt mutatja, hogy egyre több a fiatal gyógyszerész. A 65 év feletti gyógyszerészek aránya mindössze 12% (846 fő), míg a 35 év alatti gyógyszerészeké 30% (2107 fő).
Érdekes megvizsgálni azt is, hogy hány gyógyszerészt vesznek fel évente az alapnyilvántartásba és a működési nyilvántartásba.
Az alap- és működési nyilvántartás adatai mellett érdekesek lehetnek még a migrációs statisztikák is. Az elmúlt évekre vonatkozó adatokat az ENKK újraellenőrizte, ezért 2015-ös év beszámolójában ezek eltérnek az előző évek beszámolóiban találhatóktól.
Tavaly 11 gyógyszerész érkezett hazánkba, akik itt honosíttatták diplomájukat. Az ENKK részletes adataiból kiderül, hogy közülük 10-en Romániában, egy személy pedig Szerbiában végzett.
A hatósági igazolványt igénylők számáról az ENKK többfajta statisztikai adatot is közöl. Tavaly összesen 71 fő gyógyszerész kérte a végzettségét igazoló dokumentumot, de közülük 18-an olyan külföldi állampolgárok voltak, akik a diploma megszerzése után valószínűleg visszatértek hazájukba. Az adatokat összesítve kiderül, hogy összesen 53 olyan magyar állampolgárságú gyógyszerész maradt, akik az elmúlt évben hatósági bizonyítványt igényeltek. (A grafikonon az ő adataikat tüntettük fel.)
Az ENKK fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy azoknak a gyógyszerészeknek a száma, akik hatósági bizonyítványt igényeltek, nem feltétlenül mutatja meg, hogy ténylegesen mennyien hagyták el hazánkat. Az is előfordulhat például, hogy valaki évek óta nem dolgozik Magyarországon, de ismét szüksége van a bizonyítványra. Annyit mindenesetre lehet tudni, hogy tavaly 41 volt azoknak a gyógyszerészeknek a száma, akik 2010. január 1. óta először kértek bizonyítványt.
A fentieken bemutatottakon túl még számos más érdekes adatot lehet megismerni a beszámolóból, mely bárki számára elérhető az ENKK kifejezetten erre a célra létrehozott oldalán.